Kot Syjamski – pielęgnacja

Koty syjamskie należą do jednej z ras, najmocniej zmienianą przez wpływ człowieka. Wbrew powszechnym całkowicie nie były to stworzenia dostojne tak jak to jest obecnie. Pojedynczy koty wspomnianej rasy, miały całkiem skomplikowane życie. Spostrzegano je przede wszystkim jako egzotyczne eksponaty zoo oraz pozostałych miejsc. Potem po pewnym czasie kot syjamski zaczął stały się kochanymi kociakami.

syjamski
Syjamski – zdjęcie znalezione na stronie Popsugar.com

Żeby nadać mu jeszcze bardziej rozpoznawalny wygląd kot syjamski był znacznie mocniej zmieniany przez coraz to większe rzesze sympatyków tych wspaniałych czworonogów. zapewne nie łatwo w to wierzyć ale pierwsze kot syjamski posiadał budowę silniej zwartą i mocną. Dziś zapewne wielu z nas koty syjamskie kojarzą się z wrażliwością a także wiotkością. Pojedyncza z cech szczególnie rozpoznawalnych są wspaniałe oczy zwierzęcia takiej odmiany. Ich przepiękny niebieski odcień oraz ukośne ułożenie względem siebie sprawia że sposób patrzenia tego kota może być nad podziw przenikliwe.

Na nieszczęście z racji silnej ludzkiej ingerencji w procesy zmian rasy, koty te zapadają na przeróżne schorzenia mające swoje dziedzinę podłoże. Najczęściej napotykane są zwyrodnienia w obrębie mostka, dysplazja stawu biodrowego albo też zapadanie się gałki ocznej. Z powodu tak tragicznych dla czworonoga wad, dowolny hodowca musi dobrze orientować się w sposobie przekazywania cech poprzez rodziców oraz zasad krzyżowania par. Kot syjamski jest w tym momencie kotem delikatnym a także kochającym kontakt z człowiekiem. Silnie przywiązuje się on do otaczających go osób potrafi cierpieć z racji ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *